fbpx
c

Cum sociis Theme natoque penatibus et magnis dis parturie montes, nascetur ridiculus mus. Curabitur ullamcorper id ultricies nisi.

1-677-124-44227 184 Main Collins Street, West Victoria 8007 Mon - Sat 8.00 - 18.00, Sunday CLOSED
Follow Us
  • Trenutno nimate v košarici nobenega artikla.
  • Trenutno nimate v košarici nobenega artikla.
Image Alt

Trenutno berete

Tek pozimi! Da ali ne?

PIŠE: Uroš Kožar
This image has an empty alt attribute; its file name is IMG_2147.jpg

Že tako kratki dnevi se še skrajšujejo in temperature padajo. Ob vseh delovnih in družinskih obveznostih smo praktično obsojeni na tek v temnem delu dneva. Z lučko na glavi, ki je naš edini vir svetlobe, če hočemo ostati tekači tudi v tem letnem času – zimi. A vse ni tako temno. Tek pozimi ima svoje pasti, a ima tudi svoj čar. Kako se torej lotiti teka pozimi, da se nam tekaški copai do pomladi ne zamerijo?

Uroš Kožar

Vztrajajte!

Kako osvojiti tek pozimi? Najlažje boste pretekli zimo, če boste vztrajali. Pa saj ta vztrajnost je potrebna skozi celo leto. Ja, res je. A v zimskem času je za voljo zdravja še toliko bolj pomembna. Vztrajajte takrat, ko so temperature 10 stopinj nad lediščem. Vztrajajte takrat, ko so teperature okoli ledišča. In samo tako boste prišli do teka v razmerah pod lediščem. Postopoma, s tekom v vseh razmerah. Če kakšno obdobje preskočite, obstaja dosti večja verjetnost, da se vam telo upre in staknete kakšen prehlad. S tem, ko greste skozi vsa temperaturna obdobja pa poskrbite, da je prehod milejši in bolj zdrav.

Kako mrzlo je premrzlo?

Za zdrave ljudi velja, da zaradi mraza ne boste poškodovali svojih mišic in dihalnega sistema, tudi če vadite pri temperaturah do -15 stopinj celzija. Seveda, dokler intenzivnost teka ostaja nizka intrajanje ne predolgo. Pri temperaturah nižjih od -15 stopinj celzija se nevarnost za pojav omrzlin zelo poveča.

 **Castellani, J. W. In Young, A. J. (2012). Health and performance challenges during ports training and competition in cold weather. British journal of sports medicine, 46(11), 788-791.

Tek pozimi vas ne bo spravil v bolniško posteljo!

Napačno je razmišljanje, da vas bo tek v mrzlem vremenu spravil v posteljo. Seveda se lahko zgodi, a navadno ni tek tisti pravi vzrok. In kako se bolezi pri teku pozimi izogniti? Tako, da tečete v vseh razmerah. Tako kot sem to napisal že v prvem odstavku. Tecite v vseh pogojih in razmerah. Tako bo prehod iz letnih razmer na zimske postopen, zdravje pa se bo kvečjemu okrepilo in ne poslabšalo. Pozimi se več virusov skriva v vašem domu kot zunaj na zraku. Z rednim tekom in gibanjem na svežem zraku, boste te viruse lažje premagali.

Dihati ali ne dihati?

Velikokrat ste že slišali kakšno trditev, da lahko pri teku v mrzlem vremenu poškodujete dihalne poti in organe. Da, to je verjetno, a ne na rekreativnem nivoju, kjer smo mi in v podnebju, kjer živimo. Večjo nevarnost predstavljajo ozebline in omrzline. Prve nastanejo ob daljši časosvni izpostavljenosti temperaturam nad lediščem. Druge pa že pri kratkotranjni izpostavljenosti temperaturam pod lediščem. Najbolj so na udaru izpostavljeni deli telesa: nos, ušesa, lica ter prsti na nogah in rokah. Dokler intenzivnost teka ostaja nizka in trajanje ne predolgo, se nimate česa bati. Večja nevarnost za zgoraj naštete pojave se začne pri temperaturah pod -15 stopinj celzija. Takih temperatur pa pri nasže kar nekaj časa ni bilo. Pri temperaturah pod lediščem hitrost teka zmanjšajte toliko, da ste sposobni dihati skozi nos. Pa ne zato, ker bi se z dihanjem skozi nos zrak bolj segrel kot skozi usta. To je enostavno dober indikator, da je vaša intenzivnost primerna in lahko skozi nos dobite dovolj kisika za vaš tek.

Oblačila

Kako se najbolje obleči boste najlažje ugotovili sami. Prvič se boste oblekli premalo in vas bo zeblo. Drugič se boste oblekli preveč in vam bo vroče. Tretjič boste zadeli pravo kombinacijo. Gotovo se splača obleči po čebulnem sistemu, a vsak tekač se drugače obnaša v mrazu. Gotovo ste na tekaških poteh že srečali tistega norca, ki tudi pozimi teče v kratkih hlačah, med tem ko vas zebe v dolgih. Termoregulacija se pri posameznikih zaradi telesnih značilnosti in sestave telesa razlikuje, tako da se mora vsak obleči malce drugače. In spet smo pri prvem odstavku. Vztrajajte pri teku v vseh razmerah in našli boste pravo kombinacijo. Pa še nekaj. Ne glede na vaš barvni okus, pozimi uporabljajte žive barve oblačil z odsevnimi telesi. 

Tek pozimi.

Obutev

Pozimi pridejo prav kakšni copati z membrano. Vedno pravim, da je to par copat, ki ga redko obujem, a takrat sem zelo vesel, da ga imam. Ne samo takrat ko sneži ali dežuje. Ko sem zunaj recimo dve uri v kosu, mi še kako paše, da me membrana na copatih varuje pred hladnim zrakom in moje prste na nogah ohranja suhe in prekrvavljene. Če vas namreč zazebe v prste na nogah in stopala, izgubite občutek za dober korak. To pa lahko privede do nepotrebnih zvinov ali padcev. Torej … copati z membrano da ali ne? Absolutno da.

Tekaški copati z membrano.

Zaščitite izpostavljene dele telesa!

Še posebej bosite pozorni na zaščito glave, obraza in dlani. To so namreč deli, kjer izbubljamo največ toplote. Zato tem delom posvetite še dodaten kanček pozornosti in uporabite rokavice, trak in rutko.

Naglavna lučka

Pozimi smo na žalost obsojeni na tek v temi, a to ne pomeni, da moramo tudi teči v temi. Zato za svojo varnost poskrbite z lučko. Obstaja veliko različnih vrst, ki se pripnejo na najrazličnejše dele telesa, a sam prisegam na naglavno. Naglavne lučke lahko hitro nastanejo kar drag šport, a je cena v veliki meri premosorazmerna z zahtevnostjo uporabe. Enostavnejše lučke za tek po parkih so cenovno precej dosegljive, med tem ko so lučke, namenjene uporabi za celo noč ali več, precej drage. Ocenite kakšno potrebujete vi, za redni tek v okolici vašega doma pa predlagam naseldnje. Naj ima svetilnost vsaj 100 lumnov in naj ima polnilno baterijo. Naglavne lučke z dobro svetilnostjo imajo lahko precej krako življensko dobo in menjava baterij potane zelo nadležna zadeva, draga in okoljsko vprašljiva. Polnilno lučko pa po teku enostavno priključite, napolnite in že je pripravljena na ponovno uporabo. 

Zabava v zimskem času.

Uživajte v teku pozimi!

Zima je lahko izjemno lep letni čas za tek. Tek po sveže zapadlem puhcu, ki je tako bel, da tudi ponoči ne potrebujete lučke, je nekaj prekrasnega. Narava je pozimi čisto drugačna, ne slabša, doživetje pa popolnoma drugo. Če se slučajno odpravljate na tek kam višje, poskrbite, da se za to ustrezno pripravite. Dan je pozimi zelo kratek in kaj hitro se zgodi, da vas ujame mrzla noč. Zato imejte s sabo vedno naglavno lučko in kakšen kos oblačil več. Če sem se skozi ta leta teka pozimi kaj naučil je to, da oblačil pozimi ni nikoli preveč. Podobno kot v hribih. Raje imeti nekaj na razervi. Nikoli ne veš kdaj boš koga srečal, ki potrebuje dodaten sloj.

Previdno pri teku v hribih.

Tek pozimi? Pri KinVitalu tečemo celo leto – tudi pozimi! Pridruži se našim treningom v Ljubljani in Domžalah:

PRIJAVI SE