fbpx
c

Cum sociis Theme natoque penatibus et magnis dis parturie montes, nascetur ridiculus mus. Curabitur ullamcorper id ultricies nisi.

1-677-124-44227 184 Main Collins Street, West Victoria 8007 Mon - Sat 8.00 - 18.00, Sunday CLOSED
Follow Us
  • Trenutno nimate v košarici nobenega artikla.
  • Trenutno nimate v košarici nobenega artikla.
Image Alt

Trenutno berete

Oprema za stezičenje

PIŠE: Luka Hren

This image has an empty alt attribute; its file name is IMG_1834.jpg

Stezičenje je tek v naravi. Tako da se lahko štejemo za stezičarja, če tečemo pretežno po stezicah na obrobju mesta ali pa po planinah in tudi občasno višje v visokogorju. Je pa od lokacij odvisna tudi naša oprema, ki jo bomo uporabljali.

Luka Hren
Trail rekača v polni “bojni opremi”.

Prva zmota oziroma izgovor, ki je bolj iz trte zvit, da nimate primerne opreme za to. Še posebej ob dejstvu, da ste bralec tekaške revije, potem skoraj zagotovo premorete vsaj en par tekaških copat in to bo za začetek povsem dovolj. Za krajša stezičenja po obrobju mesta ne potrebujete nič drugega kot za tek po mestu – copati in športna oblačila. To bo dovolj, da začutite nekaj vetra v laseh. 

Drži pa dejstvo, da je za daljše teke, zlasti če gre za teke tudi na višji nadmorski višini priporočljivo imeti s seboj kar nekaj kosov opreme. Zato je tu pomembno, da imate dober tekaški nahrbtnik, ki vas ne bo oviral med tekom in boste vanj lahko pospravili vse kose opreme ter še nekaj hrane in tekočine.

Osnovna oprema stezičarjev

Najprej imam za vas 2 nasveta, ki vas bosta lahko obvarovala tako življenja kot tudi posmeha med so tekači. 

Prvi je povsem resen, saj zaradi tega lahko zaidete v resne težave. Če se odpravljate na daljše stezičenje preko planin ali pa se odločite za kakšen tekaški podvig višje v visokogorju, potem nikar ne bodite tiste vrste tekač, ki se obuje tekaške copate, obleče kratke hlače ter majico in akcija. Ker boste hitro prišli do situacije, ko ne bo šlo vse po načrtu in takrat boste še kako pogrešali kakšen dodaten kos opreme. Zato si spodaj dobro preberite kaj vse naj bi bilo v takšnih primerih v našem nahrbtniku.

Drugi primer vas sicer ob neupoštevanju ne bo stal zdravja ali pa življenja, vas pa bo kdo vprašal po zdravju, poleg tega pa si boste pridelali še nekaj posmeha. Vsi proizvajalci športne opreme vam bodo sicer zelo hvaležni, če si kupite vse od A do Ž in večino še navlečete nase, potem pa se odpravite na krajši tek po mestnem parku in njegovi okolici. Vendar boste kmalu ugotovili, da bi šlo tudi s pol manj opreme in verjetno celo lažje.

Stezičar si lahko tudi brez nahrbtnika, traka, kompresijskih nogavic in dodatnih rokavov, palic, sončnih očal, itd.

Osnovna oprema za krajše in manj zahtevne trail teke:

  • Tekaški copati 
  • Tekaška majica in hlače

Po potrebi pa še:

  • Vetrovka oziroma nepremočljiva tekaška jakna
  • Nahrbtnik 
  • Meh oziroma flaška
  • Tekaška ura

Osnovna oprema za daljše in bolj zahtevne trail teke:

  • Tekaški copati 
  • Tekaška majica in hlače 
  • Nepremočljiva tekaška jakna
  • Nahrbtnik 
  • Meh oziroma flaška
  • Astro folija
  • Telefon
  • Tekaška ura

Po potrebi pa še:

  • Lučka (in rezervne baterije)
  • Palice
  • Nepremočljive hlače
  • Lahka puhovka
Oprema za Transvulcania Ultramarathon 75 km.

Ključne informacije o opremi

Tekaški copati

Zgolj na kratko, ker imate več informacij TUKAJ. Za krajše in lažje teke bodo najboljša izbira copati za lažje trail terene, ne boste pa v nobenih težavah tudi če se na nezahteven teren odpravite v cestnih copatih.

Za daljše in zahtevnejše terene pa si boste hvaležni predvsem, če bo obutev udobna, poleg tega pa ima še malce več profila in stabilnosti. 

Torbice oz. nahrbtniki

Tekaški nahrbtnik.

Za prijeten daljši tek je pomembno, da se vam torbica oziroma nahrbtnik lepo oprime, saj bo sicer to postalo tako nadležno, da vas bo neskončno nerviralo. Danes se za daljše teke uporablja predvsem nahrbtnike, ki izgledajo kot brezrokavniki. Čeprav na videz pogosto izgleda, da vanj ne boste uspeli pospraviti niti mobilnega telefona in par gelov, pa se na koncu izkaže, da boste v njega lahko stlačili vso prej opisano opremo. 

Za ultra trail teke se ponavadi uporabljajo 8 do 10 litrski nahrbtniki v katere bomo uspeli spraviti vso obvezno opremo in zraven še kakšen prigrizek ter dovolj tekočine do naslednje postaje, ki je lahko nekaj ur stran.

Za krajše teke pa se v večini uporabljajo nekje 3 do 5 litrski nahrbtniki, saj je opreme precej manj.

Kako je pa s torbicami in tekaškimi pasovi? Na pasu večina uporablja torbice z manj prostora, saj zadeva drugače hitro začne nadležno poskakovati. Tu bi izpostavil, da so pasovi zelo uporabni zlasti za kakšne krajše teke, ko želimo nekam pospraviti mobilni telefon ali pa imeti s seboj zgolj kakšno manjšo flaško s tekočino ter par gelov.

Palice

Palice velikokrat oljašajo zadevo.

Palice pri stezičenju nikoli niso obvezna oprema, je pa res, da jo priporočam vsem, ki bi se bolj resno lotili zlasti daljši ultra trail tekov. Tam je hoja v klanec sestavni del treninga ter tekem in pri tem so palice naš nepogrešljivi sopotnik.

Če bi palice razdelil na grobo bi dejal, da so vam na voljo nezložljive in zložljive palice. V čem se ločijo? Malce v šali bi rekel, da je pri nezložljivih odstranjen eden od glavnih vzrokov, ki se lahko uniči – nimajo mehanizma za podaljševanje oziroma jih ni moč prepogibati.

Pri daljših zelo razgibanih ultra trail tekih boste tako verjetno cel čas imeli palice v roki in tam bodo povsem prav prišle nezložljive palice. Če pa veste, da vas vmes čaka veliko hitrih odsekov oziroma da so po poti tudi daljši ravni odseki, takrat pa vam bodo prav prišle zložljive palice. Te na takšnih delih lahko potem pripnete na nahrbtnik, ki imajo ponavadi kakšen mehanizem, ki to omogoča.

Lučke

Dobra lučka je pogosto sestavni del opreme veščega stezičarja, saj se mnogi na svoje tekaške podvige odpravljajo že v zgodnji jutranjih urah. In verjemite, ko tečete po malce bolj tehničnih stezicah, boste zelo hvaležni, če bo imela vaša lučka dobro svetilnost. 

Druga stvar je čas delovanja, ki je spet zlasti pomemben za »ultraše«, saj si nikakor ne želite menjati baterij vsakih par ur in na koncu ostati v temi.

Tretja in nikakor ne nepomembna stvar je pa udobje. Se pa za nošenje pri stezičenju ponavadi več uporablja lučka na glavi kot na pasu, saj zaradi zavitega terena lažje s premiki glave iščemo pot naprej, kot pa da se moramo vrteti v bokih.

Tekaške jakne

Pri nakupu tekaške jakne dobro precenite za kaj jo potrebujete. Sistem in miselnost »ta je pa še nepremočljiva in je zato še boljša«, tu enostavno ne zdržita. Če mi ne verjamete zdaj, mi boste, ko se boste odpravili na tek v srednje toplem vremenu. 

Če tečete pretežno po stezicah v dolini in niste ravno ljubitelj teka v dežju, potem bo zagotovo prava izbira lahka vetrovka, saj vam bo prišla veliko bolj prav. Pozimi boste morali sicer spodaj obleči kakšno plast več in v primeru dežja ne bo ravno najbolj koristen pripomoček, ampak jo boste vseeno uporabljali veliko rajši kot prevročo nepremočljivo jakno. 

Ima pa tudi nepremočljiva jakna z višjim vodnim stolpcem svoje momente, ko je nepogrešljivi član ekipe stezičarja. Gre predvsem za tek pri nižjih temperaturah pozimi ali pa ko iz doline tečemo v visokogorje in nas tam pričakajo še bolj zimske temperature (takrat bo prav prišla tudi lahka puhovka). Poleg tega pa je ponavadi del obvezne opreme na ultra trail tekih, saj nas vmes lahko preseneti dež, včasih celo sneg.

Tekaška ura

Tekaška ura.

Danes je to že vse drugo kot ura. Gre pogosto za cel mali računalnik na vašem zapestju. Je obvezen pripomoček za vse stezičarje? Verjetno bolj ja, kot ne. Saj vam bo poleg vseh možnih tekaških podatkov prišla prav tudi za navigacijo na kakšnih novih še nepoznanih terenih.

Sicer še bolj prav pride pri teku na cesti, tam marsikdo ne bi preživel dolgočasnih dolgih tekov brez tega, da se vsaj malo zamoti s pogledovanjem na uro. Tukaj ste že v prednosti, saj je stezičenje že samo po sebi precej bolj zabavno. Šalo na stran, gremo na bolj resno uporabnost.

Če nismo pretirano analitičen tip človeka in nam poleg tega še ni toliko mar kako ta ura izgleda, potem bo v večini primerov povsem dovolj najbolj osnoven model, ki ima vsaj gps. Je pa res, da imajo tudi tisti dražji modeli svoje prednosti pri stezičenju.

Višino bodo kazale vse ure, ki premorejo gps. Drži pa, da nam pogosto pride prav tudi barometrični višinomer, ki pa ni del cenejših ur. Zlasti kadar je trasa zelo razgibana in želimo malce bolj natančno vedeti kje točno na vzponu se nahajamo. 

Čas trajanja baterije je nepogrešljivi podatek zlasti za ultra tekače, saj večina nikakor ne želi, da odteče svoj dolgi podvig in tega ne more pokazati svetu v celoti. Današnje najboljše ure zdržijo že okoli 25 do 30 ur pri svoji polni zmogljivosti, kar bo za večino tekačev povsem dovolj. Tako da če planirate kakšen tek daljši od 8 ur, potem vseeno malce preverite tudi zmogljivost baterije.

Čvrstost ure pri stezičenju tudi ni zanemarljiv podatek, saj se vam bo hitro zgodilo, da boste z njo udarili ob kakšen kamen in takrat ne želite, da se vda ura, ampak raje kamen. Boljše ure tako premorejo safirno steklo in okvir iz titana.

Za konec …

Kot vidita ni potreben cel kup opreme, da iz mesta zavijete na stezice. Zlasti dokler ostajate pri zmernih razdaljah in višinah, kar pa načeloma velja za večino tekačev, saj le redke potegne v ekstreme, kjer je potem tudi opreme nekoliko več.