Alpina Breeze X-MID I KinVital RA Test
Legendarni slovenski proizvajalec športne obutve Alpina ima za seboj zanimivo pot, z mnogo vzponi in padci. V zadnji letih so močno osvežili in posodobili obstoječe dizajne, ter njihove čevlje naredili ponovno zanimive za sodobnega kupca. Žal je kvaliteta izdelave po selitvi dela proizvodnje na Kitajsko pričela močno šepati, in je bila glavna cokla Alpininega razvoja. Letos je na trg prišla nova linija lahkih pohodnih čevljev Breeze, zato smo šli trgovino in vzeli par, da vidimo kakšna je stvar.
Peter Lenarčič
Alpina Breeze X-MID
TEŽA: 350 g (42 1/2)
PETA: /
PRSTI: /
PADEC PETA-PRSTI: /
TEREN: lažji do srednji zahtevni tereni
ZA KATERO TEKMO? ZA HITRO POHODNIŠTVO
Linija Breeze sestoji iz 3 modelov: R-MID, X-MID in LOW. Prva dva sta pol gležnjarja, zadnji pa je nizki pohodni čevelj, cenovno so po tem vrstnem redu razvrščeni padajoče. Vsem je skupen dizajn, ki, vsaj v naših očeh, vleče na izgled kakšnega futurističnega prototipa. Spomnite se recimo, na kakšen prototipni model terenskega vozila. Prevladujoča je oblika hektagona. Ali morda romba, ki lepo dopolnjuje izrazit stranski profil Vibramovega podplata in poudarjajo izbrane barvne kombinacije, kot so sivo-modra, zeleno-črna-bela ali celo roza. Barvne kombinacije se po modelih razlikujejo, tako, da če vam je kakšna še posebej všeč, bo vaša izbira modela že vnaprej pogojena.
Vsi modeli imajo notranji vložek izdelan iz OrthoLite pene in Vibramov podplat (Megagrip oz. XS trek pri modelu LOW), je pa najdražji R-MID opremljen z membrano eVent, medtem, ko imata ostala dva nekoliko cenejšo membrano Alpitex. R-MID se pohvali tudi z zateznim sistemom podobnemu sistemu QuickLace, medtem ko sta ostala modela opremljena z klasičnimi vezalkami.
IZBIRA MODELA
Soočen s to izbiro, sem tako stal pred polico in se poskusil odločiti, katerega bi vzel. LOW sem odpisal skoraj takoj, saj nizke pohodne čevlje za v hribe le redko uporabljam, za vsak dan pa so za moj okus nekoliko preveč »terenski«. Torej pol gležnjar. Ker je ima R-MID boljšo membrano in je v zeleni barvi z modrimi poudarki dokaj čeden, sem sprva skoraj rekel to je to, ni treba zavijati najlepša hvala.
Potem je pamet na srečo prevladala, pa sem jih del še na nogo. Takojci se je pokazal morebiten problem. Sistem zavezovanja ima namreč na obeh straneh, ravno na mestu pregiba prsti-peta, dve ojačitvi. No, na tem mestu se ob pregibu material močno stisne in pritisne na stopalo. Težava iz vidika udobja in morebiti še bolj resna iz vidika vzdržljivosti, saj na takih mestih po navadi najprej pride do obrabe in lukenj. Poleg tega mi ta sistem zavezovanja ni preveč po godu, saj sem imel kar težave pravilno in zadosti zategniti čevelj. Zato sem na koncu vzel X-MID s klasičnimi vezalkami in se sprijaznil z nekoliko (predvidoma) slabšo membrano. Barva? Na koncu je kljub vsemu prevladala siva, ker mislim da se lepo poda samemu dizajnu čevlja.
Čevlje smo testirali v jesensko/ zimskem času, testne terene so predstavljale predvsem gozdne in gorske stezice (z nekaj deleža utrjenih makedamov in asfalta), tako v suhih kot mokrih pogojih.
UDOBJE
Preprosto vrhunsko. Resnično, eni izmed najbolj udobnih pohodnih čevljev, kar sem jih nosil. Moje stopalo je v prednji sekciji nekoliko širše in ta čevelj mi paše kot ulit. Navadne vezalke ga povsem učinkovito zategnejo, čevelj se oprime noge tako tesno (udobno tesno!), da občutek prej spominja na domače copate, kot pohodni čevelj. K temu občutku prispeva tudi nizka, le 350g, teža.
NA STEZICAH
Glede na lahkost in tesen oprijem, so čevlji pričakovani hitri in predvsem zelo natančno vodljivi po vseh vrstah terena. Z njimi boste brez problema izvajali hitre vzpone in spuste (da, tudi teči se da z njimi), kljub vsemu pa so še vedno nekoliko pretrdi za dolgotrajen tek po utrjenem makadamu ali asfaltu. Seveda vemo, da za to niso narejeni, vendar te čevelj sam hitro zavede v tovrstne pregrehe. Najpomembnejša prednost čevlja se mi zdi v tem, da točno veš kje je podplat in sam čevelj, kar pomeni, da ga lahko natančno pozicioniraš na tisto skalo, korenino, špranjo….kjer ne bo zdrsnil. Vibramov Megagrip se je izkazal kot povsem zadovoljiv podplat tudi na vlažnem terenu, z dovolj zanesljivim oprijemom tudi na snegu.
Alpitex ni najboljša membrana na trgu. Vendar opravlja svojo nalogo zadovoljivo, kar pomeni da ne premočil v prvi luži. Ob daljši izpostavljenosti (recimo na snegu) pa bodo noge brez dodatnega zaščitnega spreja hitro mokre. V toplem podnebju čevlja nismo testirali.
VZDRŽLJIVOST
Novih Alpininih pohodnih čevljev nismo niti približno testirali dovolj trdo in predvsem dolgo, da bi vam lahko podali odgovor na to vprašanje. Imamo pa znanko, ki jih obširno uporablja (prav tako X- MID) na svojih potepanjih po slovenskih vršacih in gorah Kanarskih otokov. Trenutno še ni nobene vidne obrabe ali poškodbe, prav tako lepilo podplata lepo drži.
SODBA
No, izgleda, da je Alpini z linijo BREEZE uspela vrnitev odpisanih. Znamka, ki v zadnji letih z kvaliteto ni bila ravno na »ti«, je z novo linijo dokazala, da je še vedno sposobna narediti vrhunski pohodni čevelj. Pohodni čevlji BREEZE so lahki, izredno udobni in natančno vodljivi, vse pa kaže, da bodo dobro prestali tudi preizkus časa (in zlorabe).
Če torej iščete pohodni čevelj, ki ga boste uporabljali tako na krajših (ali malo daljših) sprehodih, kot tudi na izletih v malo bolj resne hribe, potem so Alpina BREEZE X-MID vsekakor vredni vašega pogleda, razmisleka in nenazadnje tudi denarja.
Peter Lenarčič, Slovenia Outdoor